„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” .C. K .Norwid

  „ Mili Koledzy i Koleżanki z Przyszłości, jeśli czytacie ten list, to minęło 100 lat!”

        Projekt „ Kapsuła Czasu” to ciekawy pomysł. Listy do przyszłych pokoleń napisane przez naszych uczniów ukazały szczególny  klimat  Kolegium Kujawskiego. Uczestnicy zwracali uwagę na  salezjańską triadę: zdrowie, mądrość, świętość, scharakteryzowali życie szkolne, opisali szkołę i codzienne życie ucznia. Przesłania do przyjaciół z przyszłości zawierały apel, by doceniać życie, dzielić się miłością ,dobrem i życzliwością, prośby, aby być sobą i nie udawać nikogo innego, aby nie pozwolić się zakuć w kajdany elektroniki.

Kolegom z przyszłości życzono powodzenia w podtrzymywaniu tradycji naszej szkoły, troski o otaczającą nas przyrodę .Podkreślano rangę zdobywania wiedzy a także wiary  i miłość do ojczyzny. Jak nasze postawy i życzenia ocenią przyszłe pokolenia? To okaże się za 100 lat. Czy można stworzyć epokowy pomost pomiędzy pokoleniami? Wierzymy, że tak. I niniejsze listy są tego dowodem. Mamy nadzieję, że choć upłynie 100 lat, połączą nas te same wartości.

        Uroczystość zamieszczenia Kapsuły Czasu na terenie parku szkolnego  miała  odświętny charakter. Brali w niej udział  uczestnicy projektu, organizatorzy oraz ks. Dyrektor .

       Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie , a nasi uczestnicy projektu pozostawili  po sobie  sympatię do szkoły, wrażliwość na jej przyszłość, przekazali kolejnym pokoleniom informacje na temat teraźniejszości. Non omnis moriar !

Swój ślad na sto lat w Kapsule Czasu uwiecznili:

Klasa III B

 1. Lenka Utnicka

Klasa VA

 1. Mateusz Bobrzyński
 2. Franciszek Sękowski
 3. Iga Pietrzak i Lena Stempkowska
 4. Zuzanna Krakowiecka i Michalina Urbańska
 5. Maja Bobrzyńska i Sandra Grzegórska

Klasa V B

      1.Gabriela Kuberska

      2.Maksymilian Kaźmierczak

Klasa VI A

     1.Jakub  Zieliński

     2.Antoni  Smardzewski

     3.Jan Utnicki

Klasa VIII A

 1. Weronika Boguś
 2. Franciszek Zając
 3. Bartosz Szczerbicki

 Zapraszamy do fotorelacji oraz zapoznania się z fragmentami listów.

Przesłania do Przyjaciół z przyszłości –fragmenty listów.

 1. „Drodzy Przyjaciele z przyszłości, mam nadzieję, że nie zagubiliście się w galopującym do przodu świecie elektroniki i nadal utrzymujecie te same wartości, co my. Mimo wszechobecnej technologii powinniśmy się komunikować, rozmawiając ze sobą twarzą w twarz, a nie przez telefon czy komputer, a także zamiast grać w gry video, wyjść czasami na rower  czy pograć w piłkę nożną. Jeżeli zachowamy naturalne międzyludzkie relacje, będziemy szczęśliwi. Życzę Wam powodzenia  w podtrzymywaniu tradycji naszej szkoły,   a także  w pilnej i rzetelnej nauce i trosce o dobro otaczającej nas przyrody i  naszej Ojczyzny”.
 2. „Mam nadzieję, że nadal kierujecie się naszą maksymą: „zdrowie, mądrość, świętość”- „Sanitas, Sapientia, Sanctitas ”. Świat na pewno się zmienił, ale jeżeli my od stu lat pielęgnujemy te same wartości, co w 1919r., to Wy na pewno też. Pamiętajcie, że nieważne jest to, gdzie mieszkamy, jak się ubieramy i z jakich domów pochodzimy. Najważniejsze jest to, abyśmy byli dobrzy dla innych i podejmowali mądre decyzje. Ważne jest zdobywanie wiedzy, ale także wiara i miłość do Ojczyzny. Rzeczy materialne przeminą, a wartości pozostaną. Pozdrawiam Was serdecznie. Nie wiem, jak się teraz żegnacie, ale mówię Wam – Cześć”!
 3. „Obecnie żyjemy w dziwnych czasach, a Wasze pokolenie stanie oko w oko z wielkim cywilizacyjnym problemem. Z jednej strony rozwój świata, ludzkości i nowych technologii, a z drugiej kryzys ekologiczny oraz nieodwracalne skutki zmian klimatycznych na kuli ziemskiej. Wierzymy, że uda się wspólnie poprzez naukę, wyznawanie wartości szacunku dla ludzi i otoczenia sprawić, iż niekorzystne procesy zmieniające nasz klimat zostaną zatrzymane. Być może to w murach naszej szkoły kształcą się przyszli naukowcy, którzy pomogą uratować nas i nasz dom – Planetę, czego sobie i Wam życzymy z całego serca. Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało Wasze życie. Czy będziecie o nas pamiętać? Jedno jest pewne - mimo ogromnej czasowej przestrzeni, która nas dzieli, łączy nas wspólna przeszłość i przyszłość. Dbajcie o naszą szkołę. Jej mury przetrwały II wojnę światową, okupację, okres rządów komunistycznych, więc uważam, że przetrwają również z Wami... Napiszcie listy do tych, którzy za następne sto lat będą tutejszymi uczniami.  Będziemy się  modlić za Wasze Rodziny, przyszłość Kolegium Kujawskiego, ale przede wszystkim za Was, Drodzy Przyjaciele. Niech Was Bóg błogosławi”!
 4. „Mili koledzy i koleżanki, jeśli czytacie mój list, to minęło 100 lat. Myślę ,że wiele się zmieniło przez te lata. Jestem pewien, że wartości chrześcijańskie przetrwały. Pamiętajcie, wzrastajcie do Boga i do ludzi”!
 5. „Drogi Przyjacielu ,doceniaj życie, jego etapy. Dziel się miłością i dobrem. To moje przesłanie dla Ciebie i Twojego Pokolenia”!
 6. „Żebyście mądrze wybierali to, co ma wartość i nigdy nie gubili w życiu równowagi”!
 7. „Pamiętajcie, że najważniejsze jest to ,żebyście zawsze byli sobą i nigdy nikogo nie udawali. Powinniście lubić was za to, jacy jesteście naprawdę, a nie za to, kim jesteście”!
 8. „Ciekawy jestem, jak nasza szkoła będzie wyglądała za 100 lat? Co się zmieni, a co będzie podobne? Jak będą wyglądały przerwy w szkole? Czym będą się bawiły dzieci w moim wieku? Trudno mi to wszystko sobie wyobrazić”!
 9. „Życzymy Wam, aby równie było Wam wspaniale w tej szkole się uczyć oraz wspaniałych sukcesów w nauce”!
 10. „Przyszłym Pokoleniom życzę samych piątek, szóstek, wielu przyjaciół oraz wspaniałych nauczycieli i wychowawców”!
 11. „Gdy będziesz czytać mój list, może minie już 100 lat .Chciałbym Ci napisać, żebyś zawsze pamiętał o polskich tradycjach i obyczajach ,szanował miejsce, w którym żyjesz, pielęgnował wspomnienia oraz szanował swój naród - Polaków a także kraj-Rzeczypospolitą Polskę. Mam nadzieję, że tak jak ja, żyjesz w spokojnej Polsce-bez żadnych wojen”.
 12. „Jestem pewien, że mimo upływających lat i postępu technicznego Kolegium Kujawskie Nadal pozostanie wierne swoim zasadom i dalej wychowuje młodych ludzi w duchu chrześcijańskim i patriotycznym”.
 13. „Pisząc ten list, zastanawiam się, kto go przeczyta ,co będzie myślał, skąd będzie pochodził”?
 14. „Jeśli to przeczytasz, to wiedz, że chciałabym, żebyś był dobrym kolegą i żebyś zawsze pomagał innym. Całusy.”

Dodatkowe informacje