W dniach od 12.09. do 19.09.2019 Kolegium Kujawskie gościło w swoich progach grupę uczennic wraz z wychowawcami z Gimnazjum Marii Ward w Günzburgu (zachodnia Bawaria). 13 dziewcząt znalazło zakwaterowanie u życzliwych i gościnnych rodziców uczniów naszych szkół. Opiekunowie zaś zostali zakwaterowani  w hotelu.

Pobyt grupy wypełnił bogaty i ciekawy program napisany przez nauczycieli języka niemieckiego, którzy zadbali także o jego pełną realizację. Zawierał on nie tylko punkty o charakterze krajoznawczym, ale także dydaktyczno-wychowawczym.

W pierwszej kolejności nasi goście zostali przywiezieni z dworca kolejowego do szkoły, gdzie ks. Dyrektor Grzegorz Gruba skierował do zebranych rodziców i uczestników krótkie słowo powitalne.

Następnego dnia goście pojawili się na porannym słówku, gdzie zostali przedstawieni całej społeczności szkolnej. Następnie przenieśliśmy  się  do auli, aby wziąć udział w zabawach integracyjnych. To tutaj  poprzez zabawę poznaliśmy się lepiej, przełamaliśmy pierwsze lody, zaczęliśmy mówić i żartować po polsku, po niemiecku, po angielsku i na wszelkie inne możliwe sposoby.

Popołudniu pojechaliśmy do Ciechocinka, gdzie mieliśmy okazję spróbować polskiej kuchni i zwiedzić miasto.

            Następnego dnia goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z historią, architekturą i kulturą grodu Kopernika - Torunia. Zobaczyliśmy tam przepiękną starówkę i wzięliśmy udział w grze miejskiej. Mając jeszcze trochę czasu na Starym Rynku zatańczyliśmy Belgijkę. Późne popołudnie wypełniła zabawa w  kręgielni w centrum handlowym Plaza.

 Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy u rodzin, popołudnie zaś  w stadninie koni.

                              

Następne dwa dni byliśmy w Warszawie. Wystartowaliśmy o ósmej rano. Po drodze pochwaliliśmy się autostradami, którymi szybko dojechaliśmy do stolicy. Tam zobaczyliśmy Wilanów, Łazienki i Złote Tarasy. Kolejnego dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski i starówkę. Po drodze do domu wpadliśmy na pół godziny do miejsca urodzin Szopena, czyli do Żelazowej Woli. 

Droga powrotna do domu pokazała, że stajemy się bardzo zgraną paczką. Żartom, dowcipom i wspólnym śpiewom nie było końca.

            Kolejny dzień wypełnił projekt fotograficzny.

Po południu   odbyło się w auli spotkanie pożegnalne. Uczniowie klasy 2Lc zaprezentowali scenkę w języku niemieckim. Obejrzeliśmy też prezentację pokazującą jubileusz 20 lat współpracy między Maria Ward  Gymnasium i Kolegium Kujawskim. Zobaczyliśmy też zdjęcia z tegorocznej wymiany. Nasi goście otrzymali pożegnalne upominki.  Oczywiście nie zabrakło czegoś dla ciała.

Ostatnie spotkanie odbyło się następnego poranka na dworcu. 

Dziewczęta z Niemiec zaprosiły do siebie polskich uczniów i obiecały równie gościnne przyjęcie w ich kraju. Trzymamy więc  za słowo i do zobaczenia w Niemczech!

W tym miejscu należą się oczywiście serdeczne słowa podziękowania rodzicom, uczniom, dyrekcji oraz nauczycielom. Dziękujemy za wasze zaangażowanie i pomoc. Bez was wymiana po prostu nie byłaby możliwa.

Dodatkowe informacje