Zrób pierwszy krok… Słowa te brzmią jak zachęta. Ile razy każdy z nas słyszał je w swoim życiu z ust różnych ludzi. Zawsze kryje się w nich wiara w możliwości adresata, w jego potencjał i ambicję.
Nie inaczej miało być tym razem.
Z inicjatywy księdza Roberta Kulczyńskiego, jak również jego staraniem powstała książka, której treść stanowią teksty literackie uczniów naszej szkoły bogato ilustrowane przez młodych rysowników. Znajdują się w niej również fotografie.

Praca nad wydaniem tej pozycji trwała kilka miesięcy i wymagała sporo trudu ze strony wszystkich osób zainteresowanych jej wydaniem. Nie wystarczy bowiem cokolwiek napisać, czy narysować, trzeba tknąć w swoją pracę ideę, przesłanie. Jednocześnie myśli, choćby najpiękniejszej, trzeba nadać formę i sprawić, by zaspakajała nie tylko własny gust estetyczny, ale mogła przynieść satysfakcję emocjonalną i intelektualną odbiorcom. Jeśli cokolwiek miałoby być o niczym, nie przedstawiałoby żadnej wartości artystycznej (!), choć pewnie mogłoby stać się pretekstem do rozważań natury filozoficznej.

            Przedświąteczne spotkanie młodych twórców było pełne emocji, bo oto mieli okazję po raz pierwszy wziąć do ręki książkę, w której znalazły się ich prace. Maski antybakteryjne noszone przez nas wszystkich z konieczności w obecnym czasie, skutecznie kryły wzruszenie. Może to będzie jedyna książka, w której znalazły się nazwiska tych uczniów, ale równie dobrze może być pierwszą z wielu, których w przyszłości staną się autorami. Dobrze byłoby wierzyć, że, kiedy został już zrobiony pierwszy krok, łatwiej będzie zrobić następny…

            A oto nazwiska młodych twórców:

Bartosz Szczerbicki, Łukasz Rosowski, Adam Zajączkowski, Weronika Rojek, Antonina Hoczyk, Julia Pluskota, Oliwia Świątkowska, Julia Woźniak, Weronika Wojciechowska, Weronika Kottus, Martyna Lewandowska.

A ponieważ, jak zapewne wszyscy wiedzą, przykład idzie z góry, w książce znajdują się również fotografie wykonane przez ks. dyrektora Grzegorza Grubę.

Nad poprawnością językową wydania czuwała p. Ewa Banaś.

Zachęcamy do przyjaznej lektury książki „Zrób pierwszy krok”, której egzemplarze wzbogaciły również bibliotekę szkoły.

Dodatkowe informacje