Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania (22.X.) chcemy przybliżyć  program InterACT, w którym uczestniczyły klasy 1-3 wraz z wychowawcami oraz Panią wicedyrektor, logopedą Moniką Dąbrowską i Panią pedagog Anną Król.  Program  InterACT ma na celu edukację dzieci wobec różnych form niepełnosprawności. Został stworzony przez  dr Mary Weidner (z West Virginia University w USA), a przystosowała go do warunków polskich  - dr hab. prof. UŚ Katarzyna Węsierska wraz Kołem Naukowym Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego.

Nasi uczniowie poprzez udział w zajęciach nauczyli się jak reagować i skutecznie pomagać osobom z różnego typu niepełnosprawnościami (niepłynnością mowy, niepełnosprawnością ruchową). Uczniowie chętnie wypowiadali się co może czuć osoba sprawna inaczej, kiedy inni jej dokuczają lub ją odtrącają. Znajdowali pomysły, jak być miłym, a jednocześnie nienachalnym. Wśród społeczności uczniowskiej są dzieci, które mogą czuć się inne, ale to nie znaczy, że są z tego powodu gorsze.

 Najważniejsze przesłanie programu to: „Każdy z nas jest inny i każdy taki sam – każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci.”

Dodatkowe informacje