35 tysięcy złotych, chociaż było też 20 dolarów, zebranych w jeden wieczór podczas piętnastej edycji Festiwalu Talentów Iskra Boża
Suma na pewno robi wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że nasza akcja charytatywna jest imprezą szkolną, odbywającą się w małym mieście. Ponieważ w tym roku obchodzimy wcale nie tak skromny jubileusz, chciałabym krótko opisać historię Iskry i zasady, wedle których jest organizowana.
Niech nikogo nie zwiedzie tytuł tego wpisu. Nie ma możliwości, by tak pokaźna suma była efektem kilkugodzinnej, nawet najbardziej wytężonej pracy, całkiem sporej grupy bardzo zaangażowanych osób. Przygotowania do Festiwalu trwają kilka miesięcy, a polegają na wysyłaniu listów do znanych ludzi, instytucji, przedsiębiorców z prośbą o przysłanie atrakcyjnych gadżetów na licytacje. Pracę tę wykonują pomysłodawczynie i organizatorki Iskry,moje Szanowne Koleżanki- Panie Anna Rogalska i Aneta Olkowska. Do nich należy opracowanie programu całości wydarzenia, poszczególnych licytacji, zbieranie zgłoszeń artystów, którzy chcą zaprezentować swoje talenty. One zarządzają wolontariuszami, którzy obsługują kiermasz będący drugim źródłem dochodu. One też, gdy już Iskra przygaśnie, rozsyłają podziękowania do darczyńców z krótkim sprawozdaniem. One oczywiście wymyśliły szkolną akcję charytatywną, kiedy pozyskawszy cenne przedmioty na taką, która się koniec końców nie odbyła, chciały je dobrze wykorzystać. Zdarzyło się wtedy, że na nowotwór gałki ocznej była chora siostrzenica naszego kolegi. Potrzebne były każde pieniądze na leczenie. I tak już się potoczyło. Zbieraliśmy pieniądze coraz większe z edycji na edycję, gdy ktoś ze szkoły poprosił o pomoc dla ucznia lub kogoś z rodziny. Dwukrotnie pomogliśmy studentce z Torunia, podopiecznej tamtejszej fundacji. Tegoroczna zbiórka została przeznaczona na leczenie i rehabilitację mamy naszych uczniów.
Są też inne stałe tego wydarzenia. Licytacje prowadzi ze swadą i humorem nauczyciel języka angielskiego Pan Łukasz Kamiński, swoje grafiki ofiarowuje Pan Paweł Nowak, nagłaśniają pracownicy MCK-u, a duże grono widzów i licytujących stanowią byli uczniowie Kolegium Kujawskiego.
Prawie po każdej Iskrze Bożej szczęśliwe, ale zmęczone Organizatorki zarzekają się, że to już ostatnia. Mam nadzieję, że entuzjaści imprezy, w tym Pani Ala Małkiewicz, która pospieszyła im w tym roku z pomocą, odwiodą je od zamiaru zakończenia tej pięknej i szlachetnej działalności,bo szkoda by było, gdyby tak jasny punkt zgasł na kulturalnym niebie miasta i powiatu.
Dorota Branicka
PS
W 2017 uczniowie stworzyli prezentację składającą się z historycznych już zdjęć będących ilustracją treści hymnu Iskry Bożej. Jego słowa są dziełem piszącej te słowa ;), muzykę skomponowała Dominika Wierzchowska, zaśpiewali zaś uczniowie ówczesnej klasy Ia liceum. Aby wysłuchać utworu i obejrzeć na fotografiach twórców wielu edycji Festiwalu, wystarczy w oknie wyszukiwania platformy YouTube wpisać Iskra Boża lub w jakąkolwiek przeglądarkę www.youtube.com/watch?v=ZtykCJTIVLQ