W dniach 04.11. - 09.11.2024 Kolegium Kujawskie gościło w swoich progach grupę uczniów wraz z wychowawcami z Gimnazjum Marii Ward w Günzburgu (zachodnia Bawaria). Goście znaleźli zakwaterowanie u życzliwych i gościnnych rodziców uczniów naszej szkoły. Opiekunowie zaś mieszkali w hotelu.
Pobyt grupy wypełnił bogaty i ciekawy program, napisany przez nauczycieli języka niemieckiego, którzy zadbali także o jego pełną realizację. Zawierał on nie tylko punkty o charakterze krajoznawczym, ale także dydaktyczno-wychowawczym.
W pierwszej kolejności nasi goście zostali przywiezieni z dworca kolejowego do szkoły, gdzie ks. Dyrektor Michał Mejer skierował do zebranych rodziców i uczestników krótkie słowo powitalne.
Następnego dnia goście pojawili się na porannym słówku, gdzie zostali przedstawieni całej społeczności szkolnej. Później byliśmy w Urzędzie Miejskim na spotkaniu z burmistrzem i przedstawicielami magistratu Aleksandrowa Kujawskiego.
Potem mieliśmy sesję fotograficzną w profesjonalnym studiu. Zdjęcia możecie zobaczyć na stronie szkoły
Po południu uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznać się z historią, architekturą i kulturą Torunia. Oczywiście w sposób elektroniczny. Taką ofertę – na miarę XXI w. - ma Muzeum Kopernika w Toruniu.
Po przerwie zaprosiliśmy naszych gości do Teatru Wilama Horzycy – tym razem nie na spektakl, ale warsztaty teatralne, które wyzwoliły w nas całe pokłady talentów artystycznych.
Następne dwa dni byliśmy w Gdańsku. Wystartowaliśmy o wpół do ósmej rano. Po drodze pochwaliliśmy się autostradami, którymi szybko dojechaliśmy do stolicy Pomorza. Tam zobaczyliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które jeszcze raz uświadomiło nam, że „zaczęło się w Polsce”. Zdążyliśmy jeszcze wyskoczyć no molo do Sopotu, a także zagrać w Gdańsku w kręgle. Kolejnego dnia zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku, a w drodze powrotnej zajechaliśmy do escepe roomu w Toruniu.
Na początku następnego dnia uczestniczyliśmy najpierw w słówku, a potem z wielką uwagą obejrzeliśmy sceny z „Pana Tadeusza” i „Wesela”, przygotowane przez nauczycieli i uczniów Kolegium Kujawskiego z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To znamienne, że w tym tak uroczystym i doniosłym dla nas momencie towarzyszyli nam - Niemcy… To znak czasu.
Całe przedpołudnie miał miejsce projekt plastyczny pod hasłem: Gib dem Austausch eine Chance! Jego efekty możecie zobaczyć w pracowniach języka niemieckiego.
Po południu, na spotkaniu pożegnalnym, obejrzeliśmy zdjęcia z tegorocznej wymiany. Nasi goście otrzymali upominki w postaci tablo, wykonanego przez profesjonalistów. Wydaje się ono bardzo atrakcyjną pamiątką z całego projektu polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Oczywiście nie zabrakło słów podziękowań i czegoś dla ciała, co zawdzięczmy niezawodnym jak zawsze - rodzicom.
Ostatnie spotkanie odbyło się następnego poranka na dworcu. Pokazało ono pewną więź, która, miejmy nadzieję, pozostanie na długo i będzie pielęgnowana w kontaktach prywatnych, co z kolei stanie się naszą cegiełką w polsko – niemieckim pojednaniu i naszym drobnym wkładem w obronę tak potrzebnego nam pokoju.
W tym miejscu należą się oczywiście serdeczne słowa podziękowania rodzicom, uczniom, dyrekcji oraz nauczycielom. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pomoc. Bez Was wymiana po prostu nie byłaby możliwa.
Kolejny taki projekt, jak zawsze wspierany finansowo przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie i Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie planujemy za dwa lub trzy lata. Już teraz Was zapraszamy i mówimy każdemu i każdej z Was: Gib dem Austausch eine Chance!
Do zobaczenia! Auf Wiedersehen!